986 telefon alarmowy


PRZEGLĄD ROKU 2019

Miniony rok był dla naszej jednostki wyjątkowo pracowity. Skale pracy strażników odzwierciedla liczba działań podjętych w 2019 roku. Realizowane interwencje były wynikiem przede wszystkim zgłoszeń pochodzących od mieszkańców ale i działań własnych strażników oraz zgłoszeń operatorów monitoringu miejskiego. Przygotowaliśmy krótki przegląd ciekawszych interwencji i ważniejszych wydarzeń w pracy Straży Miejskiej.

 

 

 

Działania prewencyjno-interwencyjne wałbrzyskiej Straży Miejskiej skoncentrowane były na zapewnieniu czystości na terenie miasta oraz przeciwdziałaniu wykroczeniom, najbardziej dokuczliwym z punktu widzenia mieszkańców.

 

Początek 2019 roku był dość mroźny, dlatego też nasze działania skoncentrowały się na pomocy osobom bezdomnym. Kontrolowaliśmy miejsca przebywania takich osób, dowoziliśmy żywność, a w najmroźniejsze dni gorącą herbatę. Informowaliśmy o możliwości skorzystania z miejskiej ogrzewalni.

 

 

 

Zakupiliśmy urządzenie rozruchowe, przy pomocy którego bardzo szybko i sprawnie pomagaliśmy w odpaleniu auta, kiedy zawiódł akumulator. Akcja jest kontynuowana również w tym roku.

 

 

 

 

Z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta spotkaliśmy się prawie 100 razy, a w naszych zajęciach wzięło udział ponad 4400 uczniów. Głównie poruszanymi tematami było bezpieczeństwo, ekologia, przemoc i agresja rówieśnicza. Rozmawialiśmy jak bezpiecznie spędzić ferie czy wakacje.

 

 

W wałbrzyskim rynku powiało grozą, kiedy w jednej z kamienic grasował wąż ubarwieniem zbliżony do jadowitego węża koralowego. Lokatorzy sami ujęli nieproszonego gościa, a następnie przekazali go dyżurnemu Straży Miejskiej. Po konsultacji ze specjalistą okazało się, iż jest to niegroźny wąż mleczny.

 

 

 

 

 

W ubiegłym roku dokonaliśmy licznych kontroli spalania odpadów. Mimo tego ciągle powtarzają się sytuacje spalania płyt wiórowych, malowanego lub impregnowanego drewna, paneli podłogowych. Materiały te zawierają od kilku do kilkudziesięciu procent substancji chemicznych, które w żadnym przypadku nie powinny być spalane. 

 

 

 

Szesnasta edycja programu „Dzień Przedsiębiorczości” przypadła w 2019 roku na dzień 20 marca, a patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Nasza jednostka przyłączyła się do tej akcji. Gościliśmy w siedzibie Straży Miejskiej grupę uczniów I i II klasy Technikum Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu. Omówiliśmy zasady funkcjonowania naszej jednostki.

 

 

 

Wczesną wiosną nasz patrol ds biedaszybów pełniąc służbę w rejonie ulic 1 go Maja i Karkonoskiej zauważył pożar pobliskich łąk. Rozprzestrzeniający się ogień zagrażał znajdującym się w pobliżu zabudowaniom firmy Max-Pol, Koksowni oraz Łowisku Komercyjnemu. Patrol natychmiast zabezpieczył teren zdarzenia oraz wezwał na miejsce Straż Pożarną. Dzięki współpracy służb mundurowych po około godzinie udało się opanować zagrożenie.

 

 


 

 

Każdego roku pracownicy Straży Miejskiej licznie uczestniczą w akcji „sprzątania świata”. W pewien sobotni poranek spotkaliśmy się w Książańskim Parku Krajobrazowym.

 

 

 

 

 

W okresie wiosenno – letnim wiele dzieci niemal codziennie wybiera się na przejażdżki rowerowe. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których rowerzyści powinni się stosować. Wraz z naszym patrolem szkolnym omawialiśmy w szkołach zasady bezpiecznej jazdy na rowerze.

31 sierpnia 2019 r., na stadionie sportowym przy ul. Kusocińskiego w Wałbrzychu odbył się 4 Sabacik Straży Miejskiej. W tym roku bawimy się pod hasłem „POKAŻ KULTURĘ – CHROŃ NATURĘ”. Tegoroczny Sabacik rozpoczął się od pokazu EKOMODY. Przygotowaliśmy wiele konkursów z nagrodami. Gry i zabawy rodzinne oraz animacje z aktorami teatru Lalki i Aktora. Zaprosiliśmy wielu ciekawych gości, między innymi przedstawicieli wałbrzyskiego WORD z miasteczkiem ruchu drogowego.

 

Miasta i gminy radzą sobie z wandalami raz lepiej, raz gorzej... Służby miejskie dokładają wszelkich starań, aby nasze miasto było utrzymane w czystości i porządku i tak w minionym roku usunęliśmy graffiti z kilkudziesięciu budynków.

 

 

Zwiększyła się liczba wspólnych patroli Straży Miejskiej i Straży Leśnej w rejonie okolicznych lasów. Tego typu działania miały głównie na celu zapobieżenie zaśmiecania lasów i wjazd do nich. Do lasu wywozi się też odpady budowlane, zużyte opony, a mamy przecież w naszym mieście dwa punkty PSZOK, gdzie bezpłatkie tego typu odpady możemy zdać.

 

 

 

 

W ostatnim czasie wzmożono kontrole podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie naszego miasta. Sytuacja ta spowodowana była faktem, iż przedsiębiorcy nagminnie przepełniają pojemniki komunalne odpadami powstałymi w wyniku prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Załączone zdjęcie zostało wykonane przez operatora monitoringu miejskiego, a fotografia przedstawia wałbrzyskiego przedsiębiorce, który pozbywa się właśnie śmieci ze swojego sklepu.

 

W minionym roku otrzymaliśmy bardzo dużą liczbę zgłoszeń dotyczącą martwych zwierząt, bo ponad 250. Zgłoszenia te dotyczyły głównie martwych dzików, saren ale i kotów czy psów. Wiele z tych zgłoszeń dotyczyło potrąceń. Przypominamy by zachować ostrożność podczas jazdy samochodem i zdjąć nogę z gazu. Tego typu zdarzenia są bardzo częste, a niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że jeżeli potrąci zwierzę zgodnie z art. 25 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33.